Remarketing, czyli co?
Dla prawidłowego zrozumienia całej wypowiedzi, doprecyzujmy, co rozumiemy poprzez „remarketing”. W kampaniach digitalowych wyróżniamy dwa podstawowe modele działania: prospecting i remarketing. Prospecting polega na przeszukiwaniu szerokiego rynku w celu znajdywania osób, które mogłyby być zainteresowane naszą ofertą. Jednak nie wszystkie z tych osób skonwertują przy pierwszym kontakcie z naszą ofertą. W tym momencie wkracza remarketing, czyli działanie mające na celu przekonanie tych niezdecydowanych, którzy już coś o nas wiedzą, ale jeszcze nie są pewni, czy chcą zostać naszymi klientami.
Dwa rodzaje remarketingu
W środowisku reklamowym Facebooka mamy do dyspozycji dwa rodzaje remarketingu: „zewnętrzny” i „wewnętrzny”. Do „zewnętrznego” zaliczymy wszystkie kampanie prowadzone w oparciu o dane gromadzone ze źródeł zewnętrznych w stosunku do samego serwisu, np. strony internetowe, aplikacje, bazy danych. Drugą formą remarketingu będą działania prowadzone w oparciu o źródła Facebooka, czyli np.: film, formularz kontaktowy, wydarzenie, materiał błyskawiczny, Fanpage lub profil firmowy na Instagramie.
Piksel Facebooka
Do pierwszego rodzaju remarketingu, prowadzonego w oparciu o źródła zewnętrzne (w tym przypadku strony www lub aplikacjie), niezbędne jest użycie piksela Facebooka. O tym, czym jest sam piksel pisałem tutaj (docelowo będzie tutaj link do artykułu o pikselu, na razie niech jest z małym błędem ;)).
Przed startem kampanii wykorzystującej piksel sprawdź koniecznie, czy jest on odpowiednio zainstalowany na stronie i czy prawidłowo zbiera i przekazuje dane. Jeżeli wykorzystujesz reklamy dynamiczne sprawdź, czy piksel jest odpowiednio powiązany z katalogiem.
Potrzebna jest strategia
To z pewnością temat na osobny artykuł, albo nawet książkę. Jeżeli chcesz, aby Twoja kampania była skuteczna stwórz najpierw plan drogi, którą chcesz poprowadzić swojego odbiorcę, aż do uzyskania finalnego efektu w postaci konwersji. Zaplanuj poszczególne etapy i zastanów się, co chcesz osiągnąć na każdym z nich. A później już tylko obserwuj, analizuj, wyciągaj wnioski i eliminuj słabe punkty.